Skip to main content

Dražba pro Fenix

Výtvarné kurzy v rámci projektu „Umění propojuje naše světy“

V rámci projektu „Umění propojuje naše světy“ jsme se v průběhu listopadu 2021 zúčastnili výtvarných kurzů a spolu s námi i mladí umělci, kteří nám darovali svůj obraz do Dražby pro Fenix. Kreativní workshopy se uskutečnily pod vedením Žanety Zieglerové z ateliéru ArteSvět a byly zaměřeny na techniku akrylového lití a techniku suchého pastelu.

Technika akrylového lití spočívá v mísení různých kombinací barev s médiem, vodou a silikonem, přičemž je velmi důležitý poměr jednotlivých složek. Je to neuvěřitelná alchymie! Výsledek obrazu neznáte nikdy dopředu a je to napínavý proces až do samého konce. Obraz se doslova mění před očima autora během každé sekundy, a i když postup zopakujete se stejnými barvami, pokaždé vznikne jedinečné dílo.

Technika suchého pastelu umožňuje umělcům přímý kontakt s médiem a barvy se mísí přímo na papíře či plátně. Během tvorby se doporučuje průběžně vrstvy fixovat, celý obraz totiž prokoukne a zjasní. Při samotné tvorbě se využívá jednak konce nebo hrany pastelu, ale použít můžete třeba i rozdrcený pastel na hvězdnou oblohu. Ve stínování uplatníte přímo svoje ruce postupným roztíráním nebo hlazením pastelu po papíře. Ještě finální fixace sprejem a je hotovo!

Výtvarné kurzy byly financovány za podpory Ministerstvo kultury České republikyJihomoravský kraj. Děkujeme.

2. 12. 2021