Skip to main content

Dražba pro Fenix 2023

Brněnské letiště v létě ožilo i díky charitativnímu umění

Lidem se získaným poškozením míchy pomáhá na Moravě organizace ParaCENTRUM Fenix. Spolek každoročně pořádá benefiční dražbu na podporu osob, které kvůli úrazu či nemoci zůstaly na invalidním vozíku. Právě v posledních několika dnech vybrala sedmičlenná porota finální kolekci obrazů, jejichž autoři, mladí umělci z celé republiky, se mohou těšit z nadcházející výstavy, která bude k vidění na letišti Brno-Tuřany od 7. června do 31. července.

Přímo v odletové hale tuřanského letiště čeká na cestující finální kolekce 71 obrazů, kterou z celkového počtu 1109 děl vybrala sedmičlenná porota ve složení: Michal Horáček, Katherine Kastner, Denisa Kujelová, Martin Bareš, Petr Kvíčala, Hana Kinská, Robert Mečkovský. Minulou kolekci obrazů vidělo v loňském roce na stejném místě téměř 130 000 cestujících.

„Souboru hodnocených děl mne zaujaly především práce mladších dětí, z nichž některé suverénně překračovaly konvenční očekávání a bez jakýchkoliv omezení nechaly vyznít tvůrčí fantazii svých autorů. Mezi staršími účastníky vyniklo několik tvůrců, kteří předvedli přesvědčivě své ilustrátorské schopnosti a mohli by se uplatnit jako profesionálové v některém nakladatelském domě. Působivá byla též rozmanitost použitých výtvarných postupů. Možnost podílet se na výběru obrazů pro benefiční aukci ParaCENTRA Fenix je pro mne čest a zároveň příležitost zapojit se spolu s ostatními do podniku, o jehož smyslu není pochyb.“ Robert Mečkovský (člen představenstva Pro arte).

„Fénix jako symbol znovuzrození, krásně vystihuje smysl celé akce. Dražba děl mladých výtvarníků pomáhá právě v novém začátku, jiného života. Fakt, že se draží práce dětí, které se tak podílejí velkou měrou na pomoci, dostává ještě větší rozměr, protože vychovávat novou generaci k respektu a pomoci ostatním, má velký smysl. Děkuji, za možnost být součástí tak šlechetné akce. Role hodnotitele nebyla snadná, protože všechna díla byla nádherná. Srdce jásá, kolik máme v naší zemi talentovaných mladých lidí.“ Hana Kinská (Galerie Kinský a agentury KINSKÝ Art Media).

28. 6. 2023